Twój wniosek o kredyt został odrzucony? Zastanawiasz się, z jakiego powodu. Pracujesz, zarabiasz, masz umowę o prace, co miesiąc, na Twoje konto wpływają środki…

Co takiego się wydarzyło, że bank ocenił Twoją zdolność kredytową tak nisko. Być może, dostałeś ofertę kredytu, ale dużo mniej atrakcyjną niż Twój przyjaciel.

Czujesz, że bank potraktował Cię niesprawiedliwie. Pamiętaj, że na Twoją ocenę wpływa szereg różnych parametrów: zawartych we wniosku, który składasz i informacjach o Tobie zawartych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Być może masz po prostu na swoim koncie kilka małych grzeszków. Sprawdźmy najczęstsze przyczyny odrzucania wniosku o kredyt.

Odrzucenie wniosku kredytowego – 5 najczęstszych powodów

1. Opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych.

Masz kilka różnych rat z różnymi terminami zapłaty. Czasem zdarza ci się pogubić trochę w terminach.

Dopóki nie spóźnisz się ze spłatą raty o ponad 30 dni nie dzieje się nic istotnego (poza odsetkami i ewentualnym monitem, a to dodatkowe wydatki).

Niestety, ponad miesięczne opóźnienie w spłacie może spowodować, że analityk bankowy może odmówić Ci udzielenia kredytu.

2. Odrzucenie wniosku kredytowego – zbyt duża liczba kredytów

Pożyczki są dziś łatwo dostępne. Nie tylko bardzo prosto zakupić dowolną rzecz na raty, ale równie łatwo wziąć drobny kredyt gotówkowy z banku.

Bardzo proste jest uzyskanie karty kredytowej, a jeszcze prostsze wzięcie szybkiej chwilówki. Wystarczy kilka kliknięć i nie wychodząc z domu kupujemy, płacimy, bierzemy kredyty.

Tymczasem, niektóre banki stosują praktykę tzw. limitów zobowiązań. Nie przywiązując wagi do kwot, spoglądają na ilość kredytów.

Zdarza się, że 6 – 7 (nawet regularnie spłacanych zobowiązań) to podstawa do nie udzielenia kolejnego kredytu.

3. Zbyt wysokie raty kredytów

Jeśli wysokość Twoich zobowiązań przekracza 50 – 65% dochodów miesięcznych, prawdopodobnie uzyskasz negatywną decyzję kredytową.

Po prostu, bank uzna, że na większe zobowiązania Cię nie stać. Jest oczywiście kilka możliwości rozwiązania tego problemu, najrozsądniejsza wydaje się spłata zobowiązań lub pozyskanie dodatkowych dochodów.

Nie zawsze są one realne. Warto rozważyć znalezienie drugiej osoby, który razem z Tobą podejmie zobowiązanie kredytowe. Dwie osoby mają zwykle wyższą zdolność kredytową niż jedna.

4. Brak zgody współmałżonka

Rekomendowane znalezienie drugiej osoby staje się niejako oczywiste, gdy pozostajemy w związku małżeńskim.

Nie jest oczywiste, że małżonek będzie musiał wziąć na siebie zobowiązanie finansowe i stać się współkredytobiorcą, ale powyżej pewnych kwot wymagana jest zgoda małżonka na kredyt bankowy.

Jeśli mąż wyrazi zgodę na zaciągniecie kredytu przez żonę, zobowiązanie to nie będzie widniało w jego BIK. Zazwyczaj, jeśli kwota kredytu wynosi powyżej 20 tysięcy konieczna jest jego zgoda.

Aby zwiększyć przejrzystość finansową, można również rozważyć wspólny rachunek w banku – https://kontobankowebezoplat.pl/wspolne-konto-bankowe/

5. Odrzucenie wniosku kredytowego ze względu na wiek kredytobiorcy

W każdym banku istnieją bariery wieku kredytobiorcy. Co ciekawe, trudniej uzyskać kredyt osobom bardzo młodym i tym zdecydowanie starszym.

Wszystko zależy oczywiście od naszej aktywności zawodowej.

Ale po 50 warto pogodzić się z faktem, że kredyt hipoteczny na trzydzieści lat, będzie nam bardzo trudno otrzymać. Zawsze uda się znaleźć ofertę bankową, ale warunki mogą być mało korzystne.